Rozhodla jsem se o Nozawe napsat celý i kdyb yjen stručnější článek. Myslím, že tak krásné město si to zaslouží a určo mám k němu i citový vztah, když jsem tam 3 měsíce žila.

I když v Nozawě bylo opravdu hodně turistů (někdy jsem si víc připadala jak v Austrálii), tak mě hodně mile i překvapila celou svou atmosférou. Pozn. smilování, na fotce se tvářím, jak pako, sluníčko mi svítilo do očí, ale chtěla jsem dát fotku města a mě 😅.

Jedná se o město nacházející se asi 250 km severozápadně od Tokia v prefektuře Nagano. Má víc jak 3500 obyvatel, ale s turisty se toto číslo určitě mnohonásobně vyšplhá. Nozawa je oblíbená asi během celého roku, ale v zimě je přímo zaplavena a to hlavně Australany, kteří přijíždí za sněhem a lyžovaním. Víc o japonském sněhu viz rozbalovací lišta.


Japonský sníh alias Japow

Tak pokud jste nevěděli (tak jako já) – Japonsko je v zimě oblíbené díky práškovému, nadýchanému sněhu. Někteří tvrdí, že díky „japow“ (Japan + powder = prášek), je Japonsko nejlepší místo na lyžování. A jak tedy vypadá? je suchý, lehký a hluboký – prostě jak obláček (ale furt je studený a kosa, nebojte 😄).

Jaktože je ale př. v Nozawě tolik sněhu, když leží jen cca 600m.n.m, takže ne moc rozdílně oproti ČR. Jednoduše – Japonsko je obklopeno mořem a když se vlhký teplý vzduch nad mořem setká se sibiřským vzduchem přinese často sněhové bouře. Nemluvě o faktu, že Nozawa je obklopena horami, takže je to ideál pro sněhové podmínky.


A ty výhledy, když bylo jasno…

Maličko historie

Nozawa Onsen má více než tisíciletou historii. Podle legendy byly léčivé prameny objeveny postřeleným medvědem. Říká se, že kdesi v lese lovec postřelil medvěda, ten ale utekla když ho lovec pronásledoval, zjistil, že medvěd využil přírodní pramen, aby si postřelenou nohu vylečil. Lovec tak zjistil, že voda v prameni má léčivé účinky a to se rozkřiklo. Postupně lidé začali využívat tyto léčebné vlastnosti ppramenů a vybudovali vesnici.

Jiné prameny říkají, že v 8. století byl horký pramen objeven buddhistickým mnichem. Nicméně Nozawa Onsen se stala významným lázeňským střediskem. 12.-16. století se zde léčili válečníci a poutníci. V období EDO (17.-19. stol.) samurajové a šlechta. Ve 20. století se Nozawa také stala jedním z prvních lyžařských středisek v Japonsku.

Jak se do Nozawy dostat

Já do Nozawy dojela nočním busem z Kobe (Osaky). Společností je několik, já využila willer. Byla jsem mile překvapena, že noční bus jezdí i tam. Když ale nevychytáte noční bus. Nejlepší je asi jen do Nagana, pak vlakem do Iiyamy a pak busem do Nozawy.

Pozn. Z Nagana vlakem jednou, nějak blbě jsem to pochopila (protože mi to tak ukazovaly mapy a ještě mám pocit, že jsem si to někde přečetla), že musím vystupovat na stanici Toyono station. Takže NEMUSÍTE! Dokonce to často na sebe i pěkně navazuje v Iiyamě. jsem tam jak blbka přes hodinu čekala. Během toho jeden ze zaměstnanců mi přišel říct, že jsem vystupovat nemusela… supr.

Pojdmě se prohřát

Soto-yu

Sotoyu je označení pro veřejné lázně. V Nozawě je jich celkem 13, které jsou zdarma! Nicméně u každé je pokladnička pro dobrovolný příspěvek, což je fajn přispět, protože Sutoyo jsou udržovány místní komunitou „yu-nakama“ (přátelé horkých pramenů). tak je fajn jim aspoň takto poděkovat. Někdy se tedy logicky dovnitř nedostanete, když vidíte ceduli, že zrovna probíhá úklid. A jsou otevřeny přibližně od 6 do 23h každý den.

Ve městě najdeme i onsen jen na nohy a i 2 soukromé onseny za poplatek.

Některé onseny jsou menší, jiné trošku větší. Některé v krásné podobě z periody EDO, jiné jsou v kamenných budovách. Teplota v onsenech je různá, většinou ale od 40°C výš (takže ano, je to horké).
Přemýšlela jsem, jestli rozepisovat něco o všech 15 onsenech ve městě… každý má jiné „magické schopnosti“ a obzvlášť ke každému onsenu mám jakýsi vztah… ale hlavně mám fotky, tak asi vždy pisnu jen něco málo.

Jak onseny využívat?

Jak se tedy v onsenu vlastně chovat? No, určitě nefotit, žejo… já teda byla parkrát trochu rebel! …Ne kecám, myslím, že to je ok, když tam nikdo není.

Návod na onsen si tedy můžete přečíst na fotkách…

Ne kecám asi to moc nedáte tak stručně: základem je přijít svléknout se donaha. Tím pádem logicky jsou onseny rozděleny na můžské a ženské. Pak se pořádně vydrbat a pak se může naložit do vany. Když odcházíte trochu se osušit malým ručníčkem, než vejdete do převlékací zóny, kde se dosušíte velkým ručníkem.

Několik specifik soto-yu:

  1. Jde o jednoduché onseny a zdarma – člověk si musí donést vlastní mýdlo, ručník, prostě všechno (v těch placených často tyto věci máte k dispozici, případně za poplatek).
  2. Někteří místní doma nemají koupelnu, takže běžně uvidíte místní, jak provádí denní hygienu – včetně čištění zubů.
  3. Základní pravidlo je „vydrbat se“… ale upřímně, já viděla vše možné v onsenech
    a) Většina místních přijde, rovnou skočí do vany (asi se nahřát, krom místních, ale nikdo nechápe, často jsme žertovali, že poznáte tak i Japonce, kteří jsou odjinud). No a a pak se začnou umývat.
    b) Taky jsem myslela, že během menstruace ee… no, viděla jsem i paní s tamponem (sry, některé věci se nedají přehlédnout.
    c) paní donesla mimčo, nechala ho relaxovat v převlékárně a šla se koupat, to bylo roztomilé

Moje strategie adaptace: protože ta voda je fakt horká! 😅. Vezmete kyblík, naberete částečně horkou vodu, smícháte se studenou (pokud tam ta možnost je, některé soto-yu totiž kohoutek se studenou vodou nemají a to je pak výzva 😅). Poměr horké studené, postupně upravujete, až jste ok jen s horkou a pak se naložíte dovnitř.

Určo není dobré být naložený dlouho!!! voda je fakt horká a všeho moc škodí, mě se třeba hodně motá  hlava…

Onseny v Nozawa Onsen

Já tedy napíšu asi jen něco maličko, ale spíš jen přidám fotky. Kdyby chtěl někdo vědět víc doporučuji nějaké odkazy př. zde nebo zde

O-yu asi nejvíc ikonický onsen, přímo v centru… a možná právě proto jsem ho tak dlouho vynechávala, protože jsem si říkala, že tam bude narváno. Je ale velký a fakt hezký a já měla štěstí, že jsem vychytala, ne zrovna busy chvilku.

Kumanoteara-yutento onsen je malý, ale jedinečný v tom, že se k němu právě váže legenda o medvědovi (taky je to onsen, kde jsou 2 vany a v jednom je voda fakt mega horká, tak se nespalte a navíc tam není (nebo aspoň za mě nebyl) kohoutek se studenou vodou, tak mi i na tu „studenější“ půlku akimatizace trochu trvala 😅.

Yokochi-no-yu – můj první onsen ve městě, co jsem navštívila a taky určo jsem zde byla nejčastěji a to z jednoduchého důvodu: Bylo to hned kousíček od mého bydlení (celkově jsem normální sprchu využila asi 4x, jinak onseny 😅. Milovala jsem i to, že tam byly 2 mísnosti – teplo na převlékání, to zdaleka nebylo všude viz následující Shinden-no-yu.

Shinden-no-yu – tento onsen jsem navštívila v pořadí druhý, tak mě překvapilo, že tam není převlékací místnost, vše je jedna velká místnost a věčně otevřená okna (logika páry habaděj), takže „raz dva tři“ jsem vždy počítala, abych se v té kose donutila sundat hadry a o to víc jsem se těšila na teplou léčivou vodu 😅.

Matsuba-no-yu – koupání je v patře, protože dole je místo pro praní prádla.

Nakao-no-yu – Tento onsen je obrovitanský oproi ostatním! Kolegové mi říkali dlouho, že je super, ale taky, že tam bývá dost turistů. To v kombinaci s tím, že to bylo daleko mě celkem odradilo, což je škoda. Dostala jsem se tam až předposlední den, a jelikož jsem tam ráno byla skoro sama, líbilo se mi tam, že to byl i můj poslední onsen před odjezdem. Pramen s obsahem vápníku a síry jako Asagama-no-yu.

Juodo-no-yu zdaleka né tak krásná historická budova, jak ostatní. Já ale tento onsen měla hodně rada – byl blízko a velký, takže i když bylo plno, nějak jsem se vměstanala… I když teda jednou, jak jsem se natahovala pro kbelík se jedna paní zvedala a žduchla mě do hlavy svou nahatou zadnicí, tak to byla celkem komická situace 😅. Tady jsem si taky zkusila udělat onsen tamago. Mě voda přišla dost horká, ale možná to je jen pocit a často jde dost cítit síra. V prvním patře ženy, nahoře muži. Víte, co je nevětší trapas? Já tam chodila tak často, že nemám ani fotku (jedině zevnitř)!!! Na tomto odkaze ho najdete na posledním místě.

A stručně „zbylé“ maličké onseny, což ale vůbec nevadí, naopak jim to přidává kouzlo. Já tam byla ale jen parkrát, protože jak byly malé, bylo riziko, že budou plné. (na fotkách v pořadí, jak jsem je vypsala). Shin-yu, Taki-no-yu,  Kamitera-yu (dobrý na neuralgii, diabetes, řezné rány, popáleniny), Kawahara-yu (na kožní problémy), Asagama-no-yu, Akiha-no-yu.

Ashiyu – lázeň pro nohy – blízko Ogama (viz níž) je jedno takové místo „Yurari“ – kde jen sednete, sundáte botky a dáte nožkám lázeň. Zní to krásně, ale já to nevyzkoušela, teď čtu, že v zimě to otevřené není, tak nevím, ale vím, že kolegyně mi to doporučovala, tak možná net = špatný zdroj x)).

Taky můžete narazit na několika místech na prostor (př. zmíněno o Matsuba-no-yu) / budovu, která je na praní prádla, tak tam nelezte, jak do onsenu… moc soukromí byste tam neměli 😅.

V u některých onsenů (př. Juodo-no-yu, Matsuba-no-yu) si můžete uvařit tzv. „onsen tamago“ což je vejce vařené pomalu v teplé vodě (60-70 °C), trvá to přibližně 20minut. Většinou se podává jen na rýži se sojovkou. Bílek je stále tekutý, ale žloutek má krémovou konzistenci. Chtěla jsem to zkusit víckrát, ale byla jsem vajec tak přežraná, že jsem je už ani nechtěla vidět 🤦‍♀️ (víc o tom v jiných článcích později).

Soukromé onseny

V Nozawě najdeme i 2 private onsany – za poplatek:

SPArena – já tam nebyla, protože nějak jsem neměla motivaci. Ale prý onsen je větší, ale především, co jsme lidem vždy říkali – je to mix (pohlaví) tzn. Chodí se tam v plavkách (dobré pro rodiny, které chtějí zůstat spolu). A taky je v tomto komplexu sauna a nově posilka.

Furusato – byla jsem tam jednou, vstup myslím 800yen (jako držitel karty s adresou v Nozawě jsem to měla za 300yen). A musím říct, moc pěkný onsen, je i venku, tak si umím představit, že př. Když sněží má to svou atmošku.

Ogama

Využívání pramenů v Nozawě není jen k relaxaci, ale taky pro praktické věci. Jasně, místní využívají i onseny, jako koupelnu takže to je praktické… Nicméně ve městě je další magické místo: OGAMA.

Je to vlastně kuchyň města – pouze místní mají vstup povolen, ale i procházka kolem stojí za to.

Za oplocením je několik „van“ a dřevěných „bazénků“, které slouží pro vaření. Tradičně se tam vaří již zmíněné onsen tamago, ale taky zelenina (typicky kukuřice) nebo mochi. Tyto dobroty si pak můžete zakoupit v obchůdcích kolem dokola – já zkusila jak jinak mochi vařené v listu. Na videu přímá ochutnávka 😅.

Nevím, jak místo vypadá v létě, ale mě uchvátilo hned při první procházce, kdy sněžilo, což tomu vždy dodalo ještě magičtější atmosféru.

Shrine / Temple

Moje kolegyně / šéfová mi řekla, že temple je otevřený jen na Nový rok, takže jsem měla to štěstí ho vidět i uvnitř (asi dám fotky až do dalšího článku, je jich jen pár a je to takové nahlédnutí z venku). Nicméně určitě jen podívání „na budovy“ stojí za to. Já tam pak jednu dobu chodila „často“… pokochat se, pomodlit se. Bohužel kvůli sněhu (asi teda = bezpečnosti) se nemohlo projít celým areálem… ale i tak to stálo za to.

Věci, které nejde přehlédnout

Dosojin všude

Před mnoha domy ve městě, přesněji fakt všude, nejde to přehlédnout…, můžete vidět „dřevěné válcovite postavy“ může a ženy. Jedná se o Dosojin. Jsou to božstva cest, cestovatelů, poutníků a ochranní duchové, kteří mají přinášet štěstí a chránit vesnici před zlými duchy.

Dosojin se vyskytují po celém Japonsku a to v různých podobách od svatyněk, přes kamenné sochy po pouhé nápisy.

Zde v Nozawa Onsen mají však charakteristickou podobu těchto dřevěných soch a na jejich počest se koná i velký ohnivý festival Dosojin Matsuri, a to každý rok 15.1.. To ale určitě rozepíšu víc v jiném článku.

Jsou dále i symbolem manželské harmonie a plodnosti. Mají tedy hluboký kulturní i duchovní význam.

Vyfotila jsem jen pár fotek těchto soch. Bavilo mě chodit po městě a pozorovat, jak se Dosojin liší ve velikosti, opotřebovanosti (stáří), a někdy i zdobenosti.

Naski

Zelený symbol a maskot Nozawy

Na jednom nočním festivalu lyžování byla roztomilá holčička, která vehementně na tatínka volala „Já chc fotku s tím pickles, já chci fotku s tím pickles!“ (pickles = v aj prakticky nakládaná zelenina)… úplně jsem tu holčičku chápala… ale já fotku v té době už měla a to z období Vánoc 😅. Nicméně holčička byla asi vzdělanější než já na začátku mého pobytu, protože já myslela, že to je brokolice 🤦‍♀️ 😅.

Nozawana – Snad každá oblast v Japonsku má nějakou svou specialitu… pro Nozawu je to Nozwana. Je to listová zelenina, nejčastěji se nakládá -> nozawana-zuke (野沢菜漬け). Takže fakt pickles a já miluji pickels x)), podávali jsme to hostům na snídani, takže jsem ji za ty 3 měsíce snědla celkem dost, mňam.

Drobné detaily

Asi platí všude, že je fajn mít oči otevřené a člověk objeví nejrůznější drobnosti všude kolem nás. V Japonsku to platí ale dvojnásob… jak už jsem několikrát zmiňovala, ten cit pro detaily je cítit všude.

Kanály jsou už „normálka“ (ale stejně si je všude furt fotím 😅), stejně tak Tanuki a svatyňky mezi domy. Ale ty nejrůznější sošky a ozdoby… no super…

Jednou jsem Lucasovi (kolegovi) říkala, že nechápu, proč takové hezké malé drobnosti nejsou i v jiných zemích… on poznamenal… možná by byly, ale asi by to hned někdo ukradl… což je celkem dobrý point, zajímalo by mě jestli to tak skutečně je 🤔.

A některé jsou méně super… třeba jako tato nebohá husa, která to zabalila u vstupu do onsenu… asi jako varování, co se stane, když tam zůstanete naloženi dlouho 😅.

Festivaly

Ty, kterých jsem se účastnila určitě sepíšu zvlášť do článku, tady jen zmíním, že nejznámější je Dosojin Matsuri (alias Fire festival), ten trvá 3 dny.

Další př. „Noční lampiónový festival“ – kdy krom nějakého ohnivého vystoupení. Místní přišli v historických lyžařských oděvech a pak za úplné tmy a hudby sjely dolů z kopce – krása.

Mě ale bavila i oslava nového roku, kdy 4.1. bylo hudební představení bubnů (bohužel já malinkatá jsem v davu moc neviděla). Pak zase ukázka historických lyžařských kostýmů a poté hra „kámen, nůžky papír“ (na detaily doporučuji počkat do článku, který teprve sepíšu 😁.

Co dělat v Nozawě?

Zábava, která provede městem

Krom kochání se hezkým městem a relaxaci v onsenech?  Doporučuji na info centru zakoupit bloček na „razítka“ (přesněji jsou to „otisky“ které se vyškrtáte na daném místě. Na přiložené mapce je 27 míst, která vás přivedou ne jen ke všem 15 onsenům, ale i na další zajímavá místa ve městě. Prozradím jedno tajemství. Ve městě je víc jak 27 těchto „razítek“ o to větší dobrodružství to je, je najít.

Já jsem si bloček moc přála a dostala jsem ho od secret Santy, ale jak je mým zvykem, zas jsem to nechala na poslední chvíli a k některým bodům jsem se ani nedostala, protože byly pod 2 metrovým sněhem (nedá se svítit doplním až se do Nozawy vrátím ☺️ ❤️). Nicméně, i tak jsem nasbírala dostatečné množství razítek, abych si šla pro dáreček – já si vybrala onsen ručníček ❤️.

Sporty

Jak už jsem zmínila dřív Nozawa je hodně turistická a má silnou lyžařskou tradici. Lyžování a snowboard je tedy opravdu velkou částí volně stráveného času. Taky určo sepíšu zvlášť.

V budově Dojo se krom baru a kavárny nachází i bouldering. Haha trapas, taky jsem se tam nedostala, co říct, čas mega letí a já měla ty 3 měsíce furt nabité.

No a pak samo vycházky do okolí, ale to hlavně asi v létě. Já se snažila párkrát i někam vyrazit, bez sněžnic ale ani ránu. Tak jsem si je 2x půjčila a vydala se k nedalekému jezeru Sutaka a pak taky na „vyhlídku“ nad město, kde jsem netušila, že krom svatině je i hřbitov, vše bylo ale zas a opět pod minimálně 2m sněhem.


No, anebo, jak je mým zvykem, když s epořádně nehýbu, chci si aspoň zacvičit doma… nebo „zatančit“ pokud s eotmu tak dá říkat… na konec videa jsem tedy přidala kousek mého „vystoupení“ co jsem objevila v mobilu (Úplně jsem zapomněla, že něco takého mám, tak třeba pobaví 😁.

Papůůůů alias dobroty zas a všude

Jak jinak, Japonsko je prostě o jídle, každá oblast má nějaké své delikatesy a tady tomu nebylo jinak.

V Nozawě nejznámější: NOZAWANA! – jako milovnice fermentovaných výrobků = mňam. Je to listová zelenina, která je právě nakládaná a fermentovaná. My ji nabízeli každý den hostům (takže fotka z naší snídaně sorry… to zelené nakrájené x)), takže jsem ji snědla celkem dost. Teď už chápete, kdo je maskot Naski – není to tedy brokolice, ale právě Nozawana 😁.

Prefektura Nagano je místem odkud pochází soba nudle (nudle z pohanky)… a hádejte co… ja MILUJI pohanku a tedy i soba nudle.

Jí se na studeno (většinou se máčí do omáčky, viz poslední fotka z galerie výš), ale i na teplo př. v polévce (druhá fotka od konce). Kamarádka jednou i dovezlas sušenky z Nagana.

Dalším jídlem je „ooiyaki“ – těsto plněné něčím př. nozawana, houby, maso…(viz 2. a 3. fotka v galerii výš). Měla jsem je jednou a těsto mi připomínalo náš knedlík, tak jsem se do toho nehrnula. Pak mi ale kamarádka řekla, že u Ogamy mají lepší – a fakt! To bylo mňamózní.

Samo nemusím zmiňovat jídlo, které je skoro „samozřejmostí“ po celém Japonsku, jako př. ramen, udon i soba, yakiniku (byla jsem 2x totální obžerství a bylo to boží, jen teda víc zeleniny by neuškodilo 😅), oyakodon (vejce a kuře na rýži mňám!), domácí onigiri atd.

Nicméně, turisti = hodně zápaďáckých možností: hamburger (měla jsem za život asi 7 hamburgerů, tak se expertem teprve stávám 😅, ale byl fakt dobrý), pizza – měli jsme na Silvestrovské posezení. A pak různé pečivo – v Tanuki nebo Swizz bakery pekárnách – mě to přišlo předražené a neměla jsem potřebu. Jen jsem si jednou dala matchu 😅.

Samozřejmě, je plno možností, co dál dělat (my chodili i na karaoke, nebo je možnost i chlastat žejo, ale to se mě nějak netáhlo, ale v jednom baru měli i stolní tenis a počítačové hry 😁. V jiném zase kulečník…

Tak… tady jsem sepsala aspoň takový „základ“ (že mě to stručně nejde co? 🤦‍♀️) o Nozawa Onsen a dál už hlavně mé dojmy a zážitky 😈.

Btw přidám tu ještě jedno jídlo, ale nevím, jak to hloupé video otočit 😀 😀 ale já musela pro ten bublající efekt, co nám donesli na stůl… třeba na to otočení jednou přijdu x).

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *